• 1S.jpg

SZCZYGLICE

Pierwsza wzmianka o Szczyglicach pochodzi z 1345 r.Wieś Szczyglice jest malowniczo położona wśród Wzgórz Dalkowskich w południowo-wschodniej części gminy Głogów. Liczy 146 mieszkańców. Przez Szczyglice biegnie droga łącząca Turów i Kwielice z miastem Głogów od strony osiedla Piastów Śląskich.
Szczyglice posiadają zabytkową kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, zbudowaną na początku XIX wieku w stylu neogotyckim. We wsi znajdują się także kapliczki przydrożne.
Wieś Szczyglice to miejscowość rolnicza. Piękne krajobrazy i mnóstwo zieleni sprawiają, że wieś traktowana jest przez mieszkańców jako enklawa spokoju. Dominują przed wszystkim zabudowania zagrodowe, z podwórzami i przydomowymi ogródkami, oraz domy jednorodzinne. Sporo budynków powstało jeszcze w czasach przedwojennych. W centrum wsi znajduje się plac zabaw dla dzieci. Miejscowość posiada nową świetlicę wiejską z remizą OSP
W Szczyglicach bardzo prężnie i aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna, która funkcjonuje nieprzerwanie od 1954 roku. Z okazji 50-lecia szczyglickiej OSP został postawiony pamiątkowy pomnik.
Sołtysem wsi jest Małgorzata Sadowska, zaś w Radzie Gminy Głogów wieś reprezentuje Renata Demeszuk.
Link do strony sołectwa Szczyglice: http://szczyglice.gminaglogow.pl/